E-search články

A predsa sa točí!

V dnešnej dobe záplavy informáciami a rôznymi hoax-mi mi nedá nenapísať tento článok.
Už dlhšiu dobu sa na rôznych miestach (v škole, v médiách, od známych,...) stretávam pravidelne s podivným tvrdením že citrónová šťava, takže tekutina ktorá sa nachádza v citróne, nie je kyslá ale zásaditá. Najdesivejší je však fakt, že toto tvrdenie sa šíri aj medzi rôznymi odborníkmi.

Keď Zem splacatieva

Keďže bolo náročné obhájiť si svoj názor v diskusii bez priameho dôkazu, rozhodol som sa spraviť menší experiment.
Najjednoduchšie by asi bolo zobrať pH papierik, počkať na farebnú zmenu a zistiť šokujúcu pravdu.
Zvolil som ale radšej "hravejší" prístup a vyhľadal som si možnosti použitia iných indikátorov, konkrétne takých viac "podomácky" pripravených. Prvá časť môjho malého experimentu spočívala vo vyhľadaní jednoduchých a ľahko získateľných acidobázických indikátorov. K tomu som použil internet a objavil túto nádhernú tabuľku:
(Jej zdroj, zároveň s odkazom na článok: https://www.thoughtco.com/home-and-garden-ph-indicators-601971)Zvolil som si dva indikátory, do ktorých som pridal citrónovú šťavu, z klasického citróna (pozn. red.). Prvý indikátor bol curry powder, čiže curry korenie, druhý bola obyčajná šťava z obyčajnej repy.

Na tomto obrázku môžete vidieť curry. V kadičke naľavo je pridaná citrónová šťava, zatiaľ čo v kadičke napravo je pridané skúmadlo NaOH (s látkovou koncentráciou 0,1M).
Polopatisticky povedané, ľavá strana= citrón, pravá strana= nefalšovaná zásada (NaOH 0,1M).

Druhý pokus, konečne už s cviklovou šťavou. Tentokrát je skúmadlo s obsahom NaOH v kadičke na pravej strane obrázka a kadička na tej ľavej strane obsahuje cviklovú šťavu s pridaním citrónovej šťavy.
Na záver teda musím zhodnotiť, že tieto dva indikátory preukázali jedno- citrónová šťava nie je zásada. Je naozaj kyslá, pokiaľ neveríte, skúste si doma tento pokus: uvarte si čaj (Tratranská priedušková zmes) a všimnite si jeho farbu, potom pridajte citrón a zistíte že nastala farebná zmena. To preto, lebo čaj obsahuje lišajník islandský, z ktorého sa získava lakmus. Najzákladnejší indikátor pH.

Kdepak inženýři udělali chybu?

Napriek zdanlivej jednoduchosti odpovede, je možné sa na túto problematiku pozrieť aj trošku inak....
Tie údaje o zásaditosti citrónovej šťavy majú možno trošku viac komplikované vysvetlenie. Pokiaľ porovnávate kyslosť kyseliny sírovej s kyslosťou citrónovej šťavy, tak vtedy možno hovoriť o tom že citrónová šťava je zásaditejšia než kyselina sírová. Totiž pokiaľ zmiešate kyselinu sírovú a citrónovú šťavu, dochádza k protonácii kyseliny citrónovej a kyseliny askorbovej. Práve tieto dve organické kyseliny sú zodpovedné za nízke pH citrónovej šťavy. Ale aby sme uznali toto tvrdenie, museli by sme zachádzať veľmi ďaleko za hranice faktov, totiž pH citrónovej šťavy a hydroxidu sodného sa rovnať len tak ľahko nebudú.
Presvedčte sa!

Pokiaľ ale stále neveríte, skúste si umývať zuby 2x denne nie pastou, ale citrónovou šťavou aspoň 6 mesiacov. Pri tejto "kúre" si ani nemusíte vyplachovať ústa. A viem Vám zaručiť, že pri dostatočne dlhom podstupovaní tejto procedúry, budú Vaše zuby tak čisté, že si ich ani nevšimnete!
(Odstavec je myslený ironicky)

Na záver to poviem takto:
A predsa je kyselá!
(Pôvodne: A predsa sa točí- Galileo Galilei)

 


Cieľom článku je poukázať na potrebu kritického myslenia pri práci s informáciami.
Niekedy sa Vám totiž ani v škole, či iných vzdelávacích inštitúciách nedostanú všetky potrebné informácie, v tom horšom prípade- dezinformácie.
Prírodné vedy
Made on
Tilda