E-search články

Váš výber: Corona ako pripomienka dôkladnej hygieny ?

O vírusoch toho vieme celkom dosť, no zároveň aj celkom málo. Vírusy sa bežne využívajú v biotechnológii, génovom inžinierstve ale napríklad aj v genetike, či pri tzv. fágovej terapii alebo pri výrobe dezinfekčných prostriedkov alebo pri výrobe inzulínu. Zaujímavosťou ale je, že aj dnes sa vedú diskusie či vírus je, alebo nie je živý. Medzi základné definície života patrí prítomnosť bazálneho metabolizmu alebo schopnosť replikácie. Práve schopnosť replikácie majú vírusy až vtedy, keď napadnú hostiteľskú bunku. Tento článok ale nebude o virológii, bude to skôr reakcia na niektoré nezmysli zaplavujúce internety, spôsobujúce paniku prípadne paranóju a o prevencií.

Mýty a fakty !

Zdroj číslo 1: Zem a vek

Tomuto zvláštnemu médiu musíme darovať prvenstvo v našom článku. S bludmi, ktoré šíri toto médium sa môže v kľude nazvať inverziou prestížneho časopisu Nature.

Ibuprofen podporuje koronu...

Už ste asi o tomto fenoméne počuli. Správa ktorá je posielaná po WhatsApp-e so znením, že vedci z Univerzitnej nemocnice vo Viedni majú dôkazy toho, že Ibuprofen podporuje množenie vírusu. Na základe tohto tvrdenia vedci povedali, že by sme sa mu mali vyhýbať. Na toto hlásenie však Univerzitná nemocnica vo Viedni odpovedala stručne: "Je to hoax." Je pravda, že vírus sa v laboratóriu s Ibuprofenom stretol a malo to podnecujúce účinky ale keďže vedci ešte presne nerozumejú presnému mechanizmu pri kontakte Ibuprofenu s vírusom tak toto tvrdenie môže byť zatiaľ brané len ako čistá konšpiračná teória.

Mrázik proti Corone

Môžno si niektorí ľudia myslia, že zima vírus zmrazí rovnako ako Mrázikovo žezlo Nastenku. Pravda je však iná, Corona (narozdiel od Nastenky) je vírus to znamená, že žije v našom tele, resp. napáda naše bunky. Pričom naše telo sa snaží udržať si konštantnú teplotu okolo 36,5 až 37°C bez ohľadu na vonkajšiu teplotu alebo počasie. Takže pokiaľ sa neplánujete stať kockou ľadu tak vám to nepomôže.
Pre viac vyvrátených mýtov doporučujeme navštíviť WHO (World Health Organization)

"Zodpovedný" prístup ku karanténe...

Určite ste si všimli, že niektorí ľudia si z tohto urobili dobrý deň a zobrali tieto 3 týždne ako prázdniny alebo dovolenku a vybrali sa niekam. Ako príklad použijeme lyžiarske stredisko Jasná, tu môžeme vidieť nádherný príklad toho čo nerobiť. Vidíme tu stovky ľudí stojacich v radách na lanovky, tešiacich sa na to, že sa môžu ísť lyžovať. Toto len pomáha k šíreniu vírusu a ako ste si vyššie mohli prečítať zima vírus nezabije.
COVID-19-Pod elektrónovým mikroskopom
COVID-19-Prevencia
COVID-19-Štruktúra
COVID-19-Pod mikroskopom

Prevencia alebo dezinfekčné šialenstvo ?

Dobre, ako môžeme vidieť skoro na každej sociálnej sieti ľudí čo strácajú zdravý rozum pri pomyslení na Corona vírus. Vidíme ľudí vykupovať pečivo, dezinfekčné prostriedky, múku, toaletný papier a fúru ďalších vecí v kvantách ktoré by nám stačili na prežitie nie 3 týždňovej karantény ale rovno celej mimozemskej invázie.
Takže čo robiť v prípade ako tento ? Odpoveďou je, že netreba robiť žiadne extra opatrenia ako je napríklad nosenie post apokalyptického obleku. To fakt netreba. Popravde takéto extrémizmy vyvolávajú ešte väčšiu paniku než momentálne u zopár ľudí je. Treba dodržiavať normálnu hygienu, pre tých ktorí nevedia čo si pod normálnou hygienou majú predstaviť, je to umývanie si rúk mydlom vždy keď ideme jesť a keď sa vrátime zvonku domov (aj keď sa doporučuje ostať doma), prípadne môžete použiť po umytí rúk aj dezinfekciu (ak teda samozrejme sa vám nejaká ušla pri ľuďoch ktorí majú za potrebu tieto prostriedky vykupovať v enormných množstvách). Je potrebné prijímať dostatočné množstvo vitamínov medzi ktoré sa počíta aj vitamín D. Čo ma privádza k ďalšej veci.
Veľa z Vás čo dodržujete opatrenia a staviate sa k tejto situácii zodpovedne, možno už z toľkého sedenia doma strácate hlavu a máte nutkanie ísť aspoň čo i len na chvíľu von. Nejdem vám teraz povedať, že to nerobte lebo vonku na Vás vybehne COMBÍK (CO-Corona + mbík-zombík) nakašle na Vás a vy si už len bezmocne môžete nastaviť časovač na 24 hodín a zavolať všetkým svojim blízkym aby ste im povedali svoju poslednú vôľu.
Práve naopak, choďte na chvíľu von nadýchať sa čerstvého vzduchu, na-syntetizovať nejaký ten vitamín D a vráťte sa domov, týmto samozrejme nemyslím to aby ste precestovali počas tejto vychádzky celý svet (ako to niektorý ľudia radi robia počas týchto dní) a navštívili všetky zaľudnené miesta. Choďte sa prejsť na nejaké menej zaľudnené miesto a HLAVNE si nezabudnite po návrate umyť ruky.

Čo to mydlo vlastne s tým vírusom robí ?

Najprv sa treba zamyslieť nad tým z čoho je táto naša Koruna zložená. Corona vírus(COVID-19) má okrem iných proteínov, membránu zloženú aj z lipidových častíc. Na membráne sa nachádzajú aj proteíny ktoré pomáhajú vírusu infikovať bunku (ale o tie nám teraz nejde).
Molekuly mydla sú hybridnej štruktúry. Jedna časť je hydrofilná a druhá je lipofilná.
Pri kontakte mydlových molekúl s vírusom sa lipofilné častice naviažu na membránu vírusu a roztrhnú ju.
Mydlo potom zachytí fragmenty zničeného vírusu v bublinách nazývaných micely, ktoré sa následne zmývajú vo vode, spoločne aj s fragmentami vírusu alebo baktérií.

Ako "skóre" s Coronou vyzerá teraz ?

V momente kedy píšem tento článok je Coronou nakazených 159 623 ľudí z čoho na slovensku 54. Zo 159 623 zomrelo 5 960 ľudí a uzdravilo sa zatiaľ 75 956. Pre aktuálnejšie info link.
Prírodné vedy Váš výber
Made on
Tilda